System stężenia wiatrowego

Stężenie więźby dachowej

Stężenie więźby dachowej

Drewniane wiatrownice przez długi czas były popularnym i właściwe jedynym, wykorzystywanym sposobem stężenia więźby dachowej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważną rolę konstrukcyjną pełni stężenie więźby dachowej.

W szczególności dotyczy to konstrukcji o prostej bryle, jak dachy dwuspadowe. Takie budynki bardzo często wykonywane są z użyciem prefabrykowanych wiązarów dachowych. W przypadku tej technologii, zapewnienie poprawnego stężenia jest jednym z podstawowych warunków, jakie musi zagwarantować konstruktor i wykonawca dachu.

Stężenie więźby dachowej

  • Taśma perforowana stężenia wiatrowego BAN09

Taśmy perforowane

Zestawy naciągające są nieodłączną częścią systemów stężeń wiatrowych, są one szczególnie polecane do stabilizowania wiązarów dachowych podczas ich montażu jako konstrukcji dachowej. Taśmy perforowane sprzedawane są w rolkach o długościach 25 do 50 mb oraz różnych szerokościach (40 do 80 mm) i grubościach (1,5 do 3,0 mm).

  • Części zestawu stężenia wiatrowego

Zestawy systemu stężenia wiatrowego

Zadaniem stężenia wiatrowego jest usztywnienie konstrukcji więźby dachowej w kierunku podłużnym. W skład zestawu stężenia wiatrowego wchodzą nie tylko taśma perforowana ale i cały zestaw systemów części spinających i naciągających taśmy w więźbie dachowej.

  • Złączka napinająca BPST

Elementy napinające

Stężenia połaciowe z użyciem taśmy perforowanej są bardzo skutecznym sposobem stężania więźby. Jednak taśma stalowa spełnia swoją rolę i pracuje poprawnie jedynie pod warunkiem odpowiedniego naciągu.

Brak odpowiedniego naciągu jest najczęstszym błędem montażowym. Jest to niestety błąd, który sprawia, że stężenie połaciowe praktycznie nie istnieje. W konsekwencji wiązary są podatne na wychylenie z pionu, a cały dach na utratę oryginalnej geometrii.

Contact

Simpson Strong-Tie Polska

Simpson Strong-Tie Etanco P.S.A.

ul. Karczunkowska 42
02-871 Warszawa
Polska