Rodzaje połączeń wiązarów dachowych

Trusses-Installation

Specyfika konstrukcji wiązarowych i złącza przeznaczone do ich montażu. Dobór odpowiedniego połączenia wiązara z podporą lub wzajemnego połączenia dwóch wiązarów jest jedną z odpowiedzialności projektanta konstrukcji.

Prefabrykowane wiązary dachowe jeszcze przed kilkoma laty były postrzegane jako alternatywa dla stalowych lub żelbetowych konstrukcji dachowych oraz zadaszenia wszelkiego rodzaju hal. Coraz częściej widuje się tę technologię nie tylko w obiektach przemysłowych czy rolniczych, ale także w budownictwie wielo i jednorodzinnym. Jak wskazują doświadczenia państw zachodnich, popularność wiązarów rośnie i będzie rosła, warto więc wiedzieć jakich złączy ciesielskich możemy użyć przy ich montażu.

Pracując z wiązarami należy zwrócić szczególną uwagę na stateczność tych konstrukcji, zarówno w czasie montażu, jak i gotowej konstrukcji. Klasyczny wiązar trójkątny o wysokości kilku i rozpiętości kilkunastu metrów, przy szerokości 45 mm, potrafi w czasie montażu zachowywać się niestabilnie.

Contact

Simpson Strong-Tie Polska

Simpson Strong-Tie Etanco P.S.A.

ul. Karczunkowska 42
02-871 Warszawa
Polska