5 zasad dotyczących łączników do złączy ciesielskich, o których powinieneś wiedzieć.

Łączniki do złączy ciesielskich

Łączniki do złączy ciesielskich

Dość częstym błędem montażowym dotyczącym połączeń z użyciem złączy ciesielskich jest niewłaściwy dobór łączników (gwoździ). Jest to na tyle powszechne i na tyle niebezpieczne, że warto temu zagadnieniu przyjrzeć się bliżej. Przed przystąpieniem do montażu złączy ciesielskich należy zadać sobie kilka pytań. Czy zawsze należy wbijać wszystkie gwoździe w złącze? Jaki typ łączników wybrać? Jaką długość? Odpowiedzi na te  pytania będą oczywiste po przeczytaniu tego artykułu.

 

1. WYBÓR ŁĄCZNIKA

Kiedy decydujemy się na zastosowanie konkretnego złącza ciesielskie, należy przestrzegać wszelkich zalecań producenta co do ich przeznaczenia i montażu. Jednym z najważniejszych wymagań jest zastosowanie w czasie montażu systemowych łączników (gwoździ lub wkrętów). Niestety, jest to kwestia bardzo często bagatelizowana. W wielu przypadkach na polskich budowach, stosowane są przypadkowe łączniki co w konsekwencji prowadzi do bardzo poważnych błędów montażowych.

Najczęściej stosowanymi błędnymi łącznikami są wkręty do drewna z łbem stożkowym, gwoździe papiaki lub nawet czarne wkręty do płyt gipsowo-kartonowych.

 • Montaż złącza kątowego za pomocą wkrętów do płyty G/K i gwoździ papowych

 • Montaż złącza kątowego za pomocą gwoździ papowych

 • Montaż złącza kątowego za pomocą wkrętów stożkowych

 • Systemowe łączniki do złączy ciesielskich CNA i CSA

Każdy producent materiałów budowlanych tj. złącza ciesielskie, wskazuje w dokumentacji technicznej, jaki typ i rozmiar łącznika należy stosować w przypadku danego produktu. Zastępując wskazane przez producenta łączniki innymi, uzyskamy inną nośność niż wartość deklarowaną w dokumentacji technicznej.

2. DŁUGOŚĆ ŁĄCZNIKÓW
     

Zastosowanie konkretnego typu łącznika to nie wszystko. Poza typem łącznika istotna jest też odpowiednia długości, która jest jednym z parametrów wpływającym na uzyskanie w konstrukcji zadeklarowanych nośności połączenia. Poniżej zaprezentowane zostały nośności pojedynczego łącznika względem jego długości. Prezentowane nośności mają charakter poglądowy a całkowita nośność połączenia jest zależna również od innych parametrów.
Zastosowanie systemowych łączników jest ważne, ponieważ przekłada się wprost na nośność połączenia. Co za tym idzie ma podstawowy wpływ na bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji. Tak więc, jeśli chcesz mieć możliwość udokumentowania nośności połączenia, konieczne jest użycie odpowiednich łączników do zamocowania złączy ciesielskich.

 • Nośność na wyrywanie pojedynczego łącznika wg. długość.

 • Nośność na ścinanie pojedynczego łącznika wg. długość.

 • Kompletne dane połączenia

3. NOŚNOŚCI CHARAKTERYSTYCZNE
    

Budując modele połączeń, złącza ciesielskie są montowane z użyciem konkretnych łączników. Z tego powodu, producenci deklarując nośność połączenia wskazują nie tylko konkretne złącze ale też ilość, typ łączników koniecznych do jego zamocowania.
Wiodący producenci złączy ciesielskich, oferując swoje produktu deklarują ich nośność w konkretnym zastosowaniu. Ta nośność jest wynikiem badań wytrzymałościowych, przeprowadzanych w certyfikowanych laboratoriach. Określając nośność połączenia należy przygotować serię modeli połączeń, które następnie są poddawane obciążeniu do momentu zniszczenia.

 • Łączniki do złączy ciesielskich z poszerzeniem pod łbem i cechą identyfikująca typ łączników.

Zatem jakie łączniki stosować do montażu złączy ciesielskich?

Dokładnie takie, jakie producent wskazuje w dokumentacji technicznej. Dotyczy to typu łącznika, jego średnicy i długości. W przypadku większości złączy Simpson  Strong-Tie są to systemowe gwoździe pierścieniowe CNA lub systemowe wkręty do złączy CSA.

 Ważnym elementem w budowie tych łączników jest poszerzenie średnicy pod łbem Dzięki temu łącznik całkowicie wypełnia otwór w złączu ciesielskich. Pozwala to na lepsze przekazywanie obciążeń między elementami i zmniejsza poślizg w połączeniu

 • Montaż złączy ciesielskich z użyciem wkrętów SSF

Innym rozwiązaniem jest możliwość montażu złączy przy użyciu specjalnych wkrętów samowiercących SSH lub SSF o średnicy 10mm. Zastosowanie tych wkrętów pozwala, zwłaszcza w przypadku dużych złączy, w znacznym stopniu przyśpieszyć montaż złączy ciesielskich. 

Pojawienie się nowych łączników do złączy oczywiście wiązało się z wykonaniem dodatkowych badań wytrzymałościowych i określeniem nowych nośności dla takiego typu montażu.
Wkręty SSH i SSF są wkrętami samowiercącymi, więc nawet przy średnicy 10mm nie wymagają wstępnego nawiercania. W przypadku dużych połączeń, które wymagają zastosowania kilkudziesięciu gwoździ systemowych, mamy możliwość zastąpienia ich kilkoma wkrętami. W tych przypadkach przyśpieszenie montażu sięga kilku minut i jest znaczące nawet w przypadku stosowania gwoździarek.

 • Błędne połączenie – zbyt mała ilość łączników w połączeniu

4. ILOŚĆ ŁĄCZNIKÓW

Co prawda redukcja ilości łączników negatywnie wpływa na uzyskiwana nośność ale nie oznacza to, że w każdym przypadku należy wbijać gwoździe we wszystkie otwory
w złączu. Należy jednak pamiętać aby nie był to wybór przypadkowy. 

W wielu sytuacjach możliwy jest montaż z wykorzystaniem tzw. gwoździowania częściowego. Jest to montaż z użyciem mniejszej ilości łączników.
Oczywiście uzyskiwana nośność jest także mniejsza, ale w wielu przypadkach wystarczająca. Zastosowanie gwoździowania częściowego pozawala znacznie przyśpieszyć czas montażu złączy. Ma to głównie znaczenie w przypadku połączeń powtarzających się wielokrotnie w jednej konstrukcji.

 • Przykłady gwoździowania dla złączy ciesielskich na przykładzie złącza kątowego i wieszaka belki

Decydując się na zastosowanie gwoździowania częściowego należy bezwzględnie przestrzegać wymaganego przez producenta rozstawu łączników. Nie można jedynie zastosować tej samej ilości łączników, ponieważ to właśnie ich rozmieszczenie jest kluczowe i gwarantuje zachowanie deklarowanej nośności.
Jeśli producent złącza ciesielskiego dopuszcza zastosowanie gwoździowania częściowego, to w katalogu technicznym znajdziemy schemat gwoździowania częściowego, jak również tabele nośności dotyczącą tego typu połączenia.

 • Minimalne rozstawy łączników i odległości od krawędzi elementów w zależności od kierunku włókien drewna i kierunku działania sił. Dotyczy łączników Simpson Strong-Tie – gwoździ CNA i wkrętów CSA.

5. ROZSTAW ŁĄCZNIKÓW

Z uwagi na specyfikę drewna jako materiału budowlanego, w czasie montażu złączy należy uwzględnić kierunek włókien drewna. Ma to duży wpływ na minimalne odległości łączników od krawędzi elementów drewnianych i na minimalne rozstawy łączników wzdłuż lub w poprzek włókien drewna.

Jeżeli nie spełnimy minimalnych wartości normowych, grozi to ryzykiem rozwarstwienia drewna i znaczną redukcją nośności poszczególnych łączników, a co za tym idzie całego połączenia.

W razie pytań dotyczących doboru łączników do złączy ciesielskich zachęcamy do kontaktu z inżynierami z działu wsparcia technicznego Simpson Strong-Tie. Z chęcią podzielimy się z Państwem wiedzą i doświadczeniami naszymi i naszej firmy. Tel: 22 865 22 00 e-mail: poland@strongtie.com